KÜTAHYA DEFTERDARLIĞI ve SGK İL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ZİYARET

2773

Sosyal Güvenlik Kurumu prim borçları ve vergi borçlarını da kapsayan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 sayılı Kanun doğrultusunda 2.taksiti ödemesi gerekenler ve ilk taksiti ödemeyip sisteme tekrar dahil edilenlerin yapılandırmasının bozulmaması için 31 Mayıs’a kadar ödemelerini yapması gerekiyor.
Esnaf ve sanatkârımızı yakından ilgilendiren borçların yapılandırılması konusunda bilgilendirmede bulunmak üzere Kütahya Defterdarı Ömer Faruk ÖNEL, vergi dairesi müdürleri ve SGK İl Müdürü İsmail SAYAR, Birliğimize ziyarette bulundu. Kütahya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı İbrahim YİĞİT ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek üyelerimizi yakından ilgilendiren yapılandırma kanunu hakkında bilgilendirme yapmak üzere ziyarette bulunan Kütahya Defterdarlığı’na ve Kütahya Sosyal Güvelik İl Müdürlüğü’ne teşekkürlerini iletti. Oda başkanlarımızın da bulunduğu Bilgilendirme toplantısında üyelerimizin vergi ve sigorta primi borçlarının yapılandırılmasının bozulmaması için önemli uyarılarda bulunuldu.
Kütahya Defterdarı Ömer Faruk ÖNEL, her türlü vergi ve vergi cezaları, gecikme faizleri ve zamları, gümrük vergileri, trafik, askerlik, nüfus, seçim, karayolu geçiş ücreti RTÜK idari para cezaları, YURT-KUR öğrenim ve katkı kredisi borçları, SGK ve belediyelere olan borçların da kapsamda bulunduğu yapılandırmanın büyük bir fırsat olduğunu vurguladı. Ömer Faruk ÖNEL şöyle konuştu: “Bu borçlardan biri için yapılandırma yapanların ilk iki taksiti ödemesi gerekiyor. Ocak ayındaki ödemeler mayıs ayına ertelenmişti. Şimdi yapılandırmanın bozulmaması için vatandaşlarımızın 31 Mayıs’a kadar ödeme yapması gerekiyor. Zaten taksitlerde erteleme yapıldığı için 31 Mayıs son şans. Vatandaşlarımızın bu fırsatı kaçırmaması gerekiyor.”
Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü İsmail SAYAR da 31 Mayıs tarihine dikkat çekerek vatandaşlarımızın yapılandırma fırsatını kaçırmamak için ödemelerini bu tarihten önce yapmaları gerektiğini hatırlattı.
Bilgilendirme toplantısının ardından oda başkanlarımız tarafından esnaf ve sanatkârımızın sıklıkla karşılaştığı vergi ve sigorta konularındaki sorunlar dile getirildi ve istişare edildi.