kutesob

PRİM BORCU BULUNANLAR EMEKLİLİK KREDİSİ İLE HEMEN MAAŞ ALMAYA BAŞLAYABİLECEK

1265

7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumuna birikmiş borcunu ödeyerek emekliliğe hak kazanacak olan esnaf ve sanatkârlar için 3 kamu bankası ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında “kredi iş birliği protokolü” imzalandı.

Yapılandırılan prim borçları veya ihya edilecek sürelere ilişkin prim borçları Ziraat Bankası, Halkbank veya Vakıfbank’tan kullanılacak emeklilik kredisi ile peşin olarak ödenmesi halinde emekli olunabilecek. Kapsama giren esnaf ve sanatkârlarımız, yapılandırılan borcun peşin ödenmesi için son gün olan 1 Kasım 2021 tarihine kadar aylık yüzde 1,55 faiz oranı ve 36 aya kadar vade ile kredi kullanmaları halinde emeklilik hakkını kazanabilecek, aylık kredi ödemeleri ise bağlanan emeklilik aylığından kesilecek.

İbrahim YİĞİT konu ile ilgili olarak “Sosyal Güvenlik Kurumu ile yapılan protokol ile hemen emekli olmanın önünü açan emeklilik kredisinin geri ödemelerinin emeklilik maaşından kesilecek olması büyük bir avantaj. Peşin ödeme için son gün olan 1 Kasım tarihinin geçirilmemesi gerekiyor.” dedi.