WhatsApp Image 2020-10-28 at 09.46.05

ODA BAŞKANLARIMIZLA PANDEMİ TOPLANTISI YAPILDI

1166

Kütahya ilimiz genelinde sıklığı artan COVID-19 salgını nedeniyle Birliğimize bağlı esnaf odaları başkanları ile bilgilendirme ve istişare toplantısı gerçekleştirildi. Birlik Başkanı İbrahim YİĞİT kurallara uyulmasının önemine dikkat çekerek esnaf ve sanatkarımızın daha fazla dikkatli olması gerektiği bu süreçte hepimizin üzerinde daha fazla sorumluluk bulunduğunu ifade etti. İbrahim YİĞİT konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bu süreci belki de en zor geçirmekte olan kesim esnaf ve sanatkarımız. Her bir meslek kolu kendi niteliğine has olarak zorluklar yaşıyor. Ne var ki artık pandemi ile yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Bu yalnızca esnaf ve sanatkarımız için geçerli değil elbette. Toplumun her kesiminin bu süreci kabullenmesi gerekiyor.
Her şeyin eski haline dönmesini elbette hepimiz arzu ediyoruz ancak görünen o ki, her şeyin eskisi gibi olabilmesinin tek yolu salgının tamamen son bulması… İşte bu sebeple kurallara uymamız, hastalığın yayılım hızını azaltmak bakımından son derece büyük önem taşıyor. Maddi ve manevi kayıpları en aza indirmek için maskeyi doğru kullanmak, sosyal mesafemizi korumak, hijyene her zamankinden çok daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Bizler esnaf ve sanatkarlar olarak halkımız ile en fazla iletişimde olan grupları oluşturuyoruz. Biz kurallara dikkat edersek, dikkat etmeyenleri uyarırsak büyük bir yol kat etmiş oluruz.
Bizler bu süreçte sağlıkla nefes almanın ne kadar büyük bir nimet olduğunu anladık. Maske takmanın, gün boyu maske ile nefes almanın zorluğunu yaşıyoruz. Fakat maske ile nefes almaya çalışmak, yoğun bakımda nefessiz kalmaktan kat be kat iyidir. Yaşadığımız salgın ağır bir gerçek ve bu gerçeğin ciddiyetinin bilincinde olmalıyız. Salgın hastalığın yoğunluğu azalmadıkça eski günlere asla dönemeyeceğiz. Eğer hepimiz bu günleri özlüyorsak ve geri gelmesini istiyorsak hiç koşulsuz olarak kurallara uymalıyız.
Bu öyle bir süreç ki, kurallara uymayan kişi yalnızca kendini tehlikeye atmakla kalmıyor, etrafındakileri ve sevdiklerini de tehlikeye atıyor. Unutmayalım ki bu salgın tüm dünyadaki milyonlarca kişiye tek bir kişiden yayıldı. Tek bir kişinin dikkatsizliği bile milyonlarca insanı tehlikeye atabiliyor. Bu yüzden hem kendi sağlığımız için, hem de etrafımızdaki insanların vebaline girmemek için kurallara titizlikle riayet etmeliyiz. Ben esnaf ve sanatkarımızın topluma örnek olacağı inancını taşıyorum. Bizler kurallara uyar, etrafımızdakileri de kurallara uymaları konusunda uyarırsak inanın ki salgında büyük bir mesafe kat etmiş oluruz.”