Başlıksız-1

KÜTESOB BAŞKANI İBRAHİM YİĞİT AŞININ ÖNEMİNİ VURGULADI

2073

KÜTESOB Başkanı İbrahim YİĞİT COVID-19 aşısının tüm toplum sağlığı üzerindeki olumlu etkilerine dikkat çekti. İbrahim YİĞİT, konu ile ilgili olarak şöyle konuştu: “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Covid-19 pandemisine karşı azimli bir mücadele yürütülmektedir. Covid-19 ile mücadele kapsamında maske-mesafe ve hijyen kurallarına uymanın yanı sıra aşı olmanın da virüsten korunmada büyük bir kalkan olduğu bilinmektedir. Vatandaşlarımızın aşı konusunda ağızdan ağıza dolaşan bilgi kirliliğine kulak asmaması, bilim insanlarının görüş ve düşünceleri dikkate alınarak hayatı güvende yaşamak için tüm vatandaşlarımızın sırası geldiğinde aşısını mutlaka olması, toplum sağlığı açısından son derece önemlidir.

Esnaf ve sanatkârlarımız pandemi sürecinden en olumsuz etkilenen kesim olmuştur. Bu nedenle pandeminin etkilerinin bir an önce biterek hayatın normale dönmesi en büyük arzumuzdur. Bazı vatandaşlarımızın aşı ile ilgili yanlış önyargılara sahip olduğunu üzülerek görmekteyiz. Aşının virüsten korunmadaki yeri ve önemini anlatmak ve aşı olmayan tek bir vatandaşımızın dahi kalmamasını sağlamak için aşının güvenli olduğunu, halkımızın ve esnaf ve sanatkârımızın vatandaşlık bilinci içerisinde aşıdan çekinmemesi gerektiğini vurgulamak gerekmektedir.

40 yaş üzeri esnaf ve vatandaşlarımızdan COVID aşısı sırası gelenler Aile Hekimlikleri ve Hastanelerde randevulu olarak Merkez Toplum Sağlığı Merkezi ve Yenidoğan Aile Sağlığı merkezinde ise randevusuz aşılarını yaptırabilmektedir. Yine ilçelerimizde bulunan Toplum Sağlığı Merkezlerinde randevusuz aşı uygulaması yapılmaktadır.

Hayatın normale dönerek pandeminin yol açtığı zararları bir an evvel giderebilmek için aşılanmanın süratle tamamlanması gerekmektedir. Bunun için de sırası gelen her vatandaşımızın bilimsel olmayan görüşlere kulak asmadan aşısını olması büyük önem taşımaktadır. Devletimizin süratle devam ettiği aşılamaya başta esnaf ve sanatkarlarımız olmak üzere sırası gelen tüm vatandaşlarımızı davet etmek istiyorum.”